Dnes je utorok, 07.december 2021, meniny má: Ambróz
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Vrcholia 52. Bratislavské hudobné slávnosti

december 04, 2016 - 08:16
Sviatok klasickej hudby sa v bratislavskom sídle Slovenskej filharmónie začal 18. novembra a jeho program ponúkol na výber z 22 koncertov.
Foto: 

Hudobnou oslavou víťazstva nad fašizmom vyvrcholia v nedeľu Bratislavské hudobné slávností (BHS). Záverečný koncert, rovnako ako i úvod 52. ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby patrí v Redute tradične hostiteľovi podujatia Slovenskej filharmónii. Na záverečný koncert príde do Bratislavy 4. decembra po takmer tridsiatich rokoch americký dirigent James Conlon, aby uviedol Brittenovo Vojnové requiem s tromi mimoriadnymi sólistami - ruskou sopranistkou Tatianou Pavlovskou, anglickým tenoristom Tobym Spencem a nemeckým barytonistom Martinom Gantnerom. Unikátom je, že dielo venované víťazstvu nad fašizmom zaznie v obsadení podľa pôvodných predstáv britského skladateľa Benjamina Brittena. Na koncerte vystúpi i Slovenský filharmonický zbor a Bratislavský chlapčenský zbor.

Sviatok klasickej hudby sa v bratislavskom sídle Slovenskej filharmónie v Redute začal 18. novembra. Program spolu ponúkol na výber z 22 koncertov. Už tradične veľký záujem bol o zahraničných hostí, ale pozornosť pútali i domáce telesá a umelci. BHS sa špeciálne venovali aktuálnemu Roku slovenskej hudby. Na slávnostiach tak vystúpili mnohé slovenské hudobné telesá, popri filharmónii napríklad Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester a ďalší. Program koncertov spolu priniesol skladby od 18 slovenských autorov všetkých vekových kategórií. V rámci BHS účinkovalo šesť zahraničných orchestrov a jeden večer bol venovaný klavírnemu recitálu legendárneho pianistu Borisa Berezovského. Majstrovskú hru ďalšieho svetoznámeho ruského klaviristu Denisa Macujeva priniesol piatkový večer s Tatarským národným symfonickým orchestrom pod taktovkou vynikajúceho Alexandra Sladkovského. V rámci európskeho turné vystúpil v rámci BHS Royal Concertgebouw Orchestra z 
Amsterdamu so svetoznámym dirigentom Semyonom Bychkovom, ktorý zavítal na Slovensko po prvý raz. Dva zahraničné orchestre hosťovali na tohtoročnom festivale so slovenskými dirigentmi, a to Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK s Ondrejom Lenárdom a Philharmonia Orchestra London s Jurajom Valčuhom. 

Vybrané koncerty z tohtoročných i vlaňajších BHS, vrátane otváracieho koncertu pod taktovkou dezignovaného šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Jamesa Judda, sa dajú vidieť vo videozázname na webstránke festivalu - http://www.bhsfestival.sk/category/video/

- - Inzercia - -